czapy kominowe

Czapy kominowe

Czapy kominowe

Czapy kominowe to specjalne daszki, które umieszcza się na wylotach kominowych. Ich głównym zadaniem jest ochrona wnętrza komina przed napływającą do środka wodą opadową, co jest bardzo istotne w przypadku podatnych na zawilgocenie kanałów murowanych.

Czapy kominowe mają jeszcze jedno ważne zadanie - w rejonach gdzie prędkości wiatru są znaczne, czapa kominowa zapobiega występowaniu tak zwanego ciągu wstecznego, który powoduje, że porywiste podmuchy wiatru powodują, że spaliny wracają do wnętrza budynku.

Czapy kominowe wykonuje się z różnych materiałów - te przeznaczone do kominów spalinowych tworzone są z metali odpornych na działanie wysokich temperatur. Kominki wentylacyjnie mogą być przykrywane daszkami z wytrzymałych tworzyw sztucznych. W sklepach dostępne są czapy w wielu rozmiarach i kolorach, co pozwala na dopasowanie zakończenia komina do ogólnego stylu budynku. Czasami można znaleźć nawet bardzo nietypowe czapy w kształtach odpowiednich do domów rustykalnych lub industrialnych. Warto pamiętać, że nie wolno pomylić zastosowań czap - te przeznaczone do wentylacji nie mogą być nigdy zakładane na komuny odprowadzające gorące spaliny z kotła lub kominka. Zamiana w drugą stronę nie przyniesie większych szkód.

Tekst Cezary Jankowski

Kominy prefabrykowane

Kominy prefabrykowane

Zamiast budować komin cegła po cegle, można kupić gotowy, składany z prefabrykowanych elementów - będzie lepiej, szybciej i wygodniej.

Dach stromy: obróbki i akcesoria

Obróbki blacharskie uszczelniają dach tam, gdzie nie da się ułożyć pokrycia, a akcesoria zapewniają prawidłowe funkcjonowanie dachu. Przy każdym z tych elementów obowiązują inne zasady wykonania.

Dwa kominki - jeden w salonie, drugi na tarasie

Jeśli chcesz mieć jeden kominek na tarasie, a drugi w salonie, najlepiej zaplanuj je tak, żeby miały wspólny komin.

Miejsce w ogrodzie na grill

Miejsce w ogrodzie na grill

kominowego (optymalne wymiary wynoszą 14×14 cm), zainstalowaniu szybra regulującego siłę ciągu oraz zwieńczeniu komina czapą, która zabezpiecza przed wydostawaniem się iskier i chroni wnętrze paleniska przed deszczem, który mógłby zgasić żar. Krawędź okapu, nad którym znajduje się komin, powinna być

Komin - sposoby na dobre wykończenie

zapotrzebowania na ciepło, co sprawia, że komin jest stale podgrzewany, nie musi więc znosić uderzeniowych zmian temperatury. Ile ponad dachem Każdy przewód kominowy, niezależnie od tego, jakie jest jego przeznaczenie i z jakiego materiału został wykonany, musi wytwarzać odpowiednio silny ciąg. Ciąg ten jest

Najnowsze