jak mocować kotwy mocujące murłatę

Wiesław Rudolf, Tomasz Rybarczyk

Oparcie dachu stromego na ściankach kolankowych

Oparcie dachu stromego na ściankach kolankowych

Konstrukcja więźby dachowej, zwłaszcza krokwiowej i krokwiowo-jętkowej, oparta jest na ułożonych na ścianach drewnianych belkach, zwanych murłatami. Należy zadbać, by były one zamocowane w odpowiednio mocnych ścianach, które nie wywrócą się pod naporem dachu.

Wieniec dachowy

Wieniec dachowy to pozioma belka żelbetowa wykonana na ścianach kolankowych, zapewniająca przez murłatę podparcie konstrukcji dachu i bezpieczne przeniesienie jego nacisku i rozporu na ściany domu.

Mostki termiczne: jak je eliminować?

Mostki termiczne to miejsca, w których dochodzi do nadmiernej, przyspieszonej utraty ciepła i przemarzania, czego efektem są wysokie rachunki za energię. Dlatego o mostkach trzeba pamiętać już na etapie budowy domu, starając się ograniczyć je do minimum.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Dach podparty na krokwiach

(przekraczają 2 m). Kotwami stalowymi, wypuszczonymi ze słupków żelbetowych lub z wieńca dachowego przytwierdza się do ścian kolankowych murłaty, do których mocowane są krokwie. Uwaga! Jeśli podczas budowy zapomniano wypuścić z wieńca stropu poddasza zbrojenie do połączenia ze zbrojeniem słupków usztywniających