jak zacierać tynk mineralny kornik

Włodzimierz Krupa

Czym się różni tynk tradycyjny od cienkowarstwowego?

Czym się różni tynk tradycyjny od cienkowarstwowego?

Cementowo-wapienne wyprawy tynkarskie nakłada się grubą warstwą (1,5-2 cm) bezpośrednio na ściany zewnętrzne. Cienkowarstwowe (1-3 mm) stosuje się natomiast jako warstwę wykończeniową w bezspoinowych systemach ociepleń (BSO). Układa się je nie na murze (jak tradycyjne), ale na ociepleniu z wełny mineralnej lub styropianu, pokrytym siatką zatopioną w zaprawie klejowej.

Ocieplanie ścian zewnętrznych na mokro - metoda BSO

Najczęściej stosowanym obecnie sposobem wykończenia ścian budynków jest metoda lekka mokra, zwana również bezspoinowym systemem ociepleń (w skrócie BSO) lub ETICS (skrót od angielskiej nazwy External Thermal Insulation Composite System).

Tynki na ocieplenie

Nowoczesne tynki cienkowarstwowe są nie tylko łatwiejsze do układania, ale też ładniejsze i trwalsze od cementowo- -wapiennych. Zwykle kładzie się je na warstwę ocieplenia, choć można i na ściany z tradycyjnym podkładem tynkarskim.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Najpopularniejsze ocieplenie ścian domu

Najpopularniejsze ocieplenie ścian domu

preparaty gruntujące wchodzą w skład systemu, należy je zastosować, by poprawić przyczepność tynku. Faktura tynku zależy od granulacji (średnicy) kruszywa i od sposobu zacierania tynku. Najczęściej stosowane faktury to baranek (mniejsze lub większe grudki) oraz kornik (koliste, pionowe lub poziome rysy