jak zbadać poziom w garażu

Tekst: Andrzej Markowski, zdjęcia Archiwum JMSA, stylizacja Magdalena Ignaczak

Dom na skarpie

Dom na skarpie

Ten dom na skarpie miał się nie wyróżniać z okolicznych zabudowań. Jednak jest inny niż wszystkie domy, które znamy. Wystarczy wypłynąć na jezioro lub stanąć na drugim brzegu, by odkryć jego tajemnicę.

Projekty domów: układanka, czyli nowoczesny dom parterowy

Zamiast tradycyjnych skosów dachu, kłopotliwych zakamarków i schodów, inwestorzy dostali współczesny prostopadłościenny budynek z podłogami blisko poziomu murawy. Klarownie i elegancko podzielona bryła składa się z wyższego, położonego centralnie kubika, otoczonego z trzech stron niższą, transparentną przestrzenią.

Piwnica - jak uchronić się przed zalewaniem?

Drenaż opaskowy jest sposobem na skuteczną walkę z wilgocią w piwnicy. Pod jednym wszakże warunkiem: musi być dobrze zaprojektowany i wykonany.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Dom pod miastem czy w mieście?

Dom pod miastem czy w mieście?

budowie garażem umieszczonym w podziemiu. A budowa piwnicy to niemały problem. Jest równie kosztowna jak pozostałych kondygnacji, wbrew ciągle pokutującemu mitowi, że buduje się ją przy okazji, bez dodatkowych inwestycji. Piwnica wymaga wykonania głębszych wykopów, bardziej skomplikowanych fundamentów

Dom do zburzenia czy przerobienia

podłogom: jeśli mocno się uginają, może to oznaczać, że strop pod nimi również. Trzeba to koniecznie sprawdzić. Stopień ugięcia podłogi w domowy sposób najłatwiej zbadać, rozciągając sznurek między ścianami, tuż nad posadzką. - Spójrzmy w górę: jeśli konstrukcja dachu (więźba) wygląda na zniszczoną, ma