jak zbudować samemu dom szkieletowy

Iwona Dąbrowska

Kanadyjczyk po 20 latach, czyli nasz dom szkieletowy

Kanadyjczyk po 20 latach, czyli nasz dom szkieletowy

Dwadzieścia lat minęło, jak jeden dzień. Nucąc tak do melodii z serialu "Czterdziestolatek", dziwię się, że mój dom ma już tyle lat. I zaskakuje mnie też, że wybory podjęte w czasie jego budowy w większości okazały się trafne.

Ściany działowe - przed wyborem materiału

Ściany oddzielające poszczególne pomieszczenia wewnątrz domu najczęściej wykonuje się w jednej z dwóch technologii - jako murowane albo jako szkieletowe. Choć po wykończeniu będą właściwie nie do odróżnienia, to jednak będą miały inne właściwości.

Domy z drewna: cztery realizacje, cztery technologie

Pierwsze skojarzenie z domem - solidna, murowana konstrukcja. I rzeczywiście, większość domów jednorodzinnych wznoszonych jest właśnie w takiej technologii. Ale nie wszystkie. Są śmiałkowie, którzy stawiają swoje siedziby z innych materiałów. Kilkoro z nich zapytaliśmy, dlaczego podjęli taką decyzję, jak wyglądała budowa i jak im się mieszka w domach ?niemurowanych?.

Zobacz wideo

Głośny sąsiad za ścianą

Głośny sąsiad za ścianą

ulotkach informacyjnych, a projektanci i wykonawcy często bagatelizują izolacyjność akustyczną tej przegrody. Wspólna ściana w domu bliźniaczym lub szeregowym jest zatem budowana z takich samych materiałów jak pozostałe ściany i najczęściej nie spełnia stawianych jej wymagań - mimo iż norma dotycząca

Najnowsze