jakie parapety na zewnątrz opinie

parapet

Parapet

Parapet, zwany też podokiennikiem jest to poziome wykończenie ściany pod oknem. Parapety mogą być wewnętrzne i zewnętrzne.

Parapety wewnętrzne wykonuje się najczęściej z drewna, kamienia, płytek ceramicznych lub tworzywa sztucznego. Gotowe parapety wewnętrzne mocuje się do podokiennej części ściany pianką poliuretanową.

Parapety zewnętrzne chronią ściany przed deszczem, więc muszą być wysunięte co najmniej 5 cm poza lico ściany i zakończone kapinosem. Parapety powinny być ułożone ze spadkiem 5-10% na zewnątrz. Parapety zewnętrzne wykonuje się najczęściej z następujących materiałów:

- ceramiki (cegieł i płytek klinkierowych) - efektownej, wytrzymałej, odpornej na wodę oraz zmiany temperatury;

- blachy ocynkowanej - nietrwałej, ale taniej;

- aluminium anodowanego lub lakierowanego - odporniejszego niż blacha na szkodliwe wpływy atmosferyczne;

- PVC - odpornego na wodę i łatwego do utrzymania w czystości.

Parapety zewnętrzne z blachy, aluminium i PVC przykręca się do ościeżnicy, a kształtki i płytki klinkierowe układa się na murze podokiennym na zaprawę cementową lub elastyczną zaprawę klejową. Miejsca połączeń z ościeżnicą i bocznymi ścianami uszczelnia się kitem akrylowym.

Włodzimierz Krupa, Katarzyna Wangin

Nowe ocieplenie na starym domu

Nowe ocieplenie na starym domu

W Polsce już od dawna niemal powszechnie ociepla się domy metodą lekką mokrą, obecnie w skrócie nazywaną ETICS. Jednak wiele ociepleń układanych kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu dziś już nie zdaje egzaminu. Często dom trzeba zaizolować ponownie.

Karmnikowe ABC doktora Andrzeja Kruszewicza, czyli jak poprawnie zbudować karmnik

Dokarmianie ptaków w czasie zimy to jedna z form ochrony tych pięknych zwierząt. To także ogromna przyjemność i wspaniała okazja, by przyjrzeć się skrzydlatym mieszkańcom ogrodów i parków i dokładniej je poznać. Budowa karmnika i systematyczne dokarmianie ptaków to również praktyczna lekcja ekologii dla dzieci.

Ocieplanie ścian metodą ETICS. Krok po kroku

Systemy ociepleń ścian (znane pod nazwami ETICS, BSO lub metoda lekka mokra) upowszechniły się w Polsce przed 20 laty. To wieloletnie doświadczenie sprawia, że ocieplenie domu uważa się za pracę łatwą i nieskomplikowaną, a popełniane w jej trakcie niektóre błędy zdążyły już tak spowszednieć, że postrzegane są często jako prawidłowe postępowanie.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

NUMER 6/2007

, zwłaszcza ocieplony, jest jednym z trudniejszych do wykonania elementów domu. Warto więc, żeby zrobił go dobry fachowiec. Radzimy, gdzie go szukać i jak skontrolować, czy naprawdę zna się na rzeczy. Elewacja Osiem pomysłów na parapet zewnętrzny Może się wydawać, że parapet to detal bez znaczenia, ale to

12 pytań o... duże przeszklenia. Jakie okna wybrać do domu?

12 pytań o... duże przeszklenia. Jakie okna wybrać do domu?

powierzchni skrzydeł w kształcie kwadratu. Duży wpływ na zdolność do tłumienia hałasu dobiegającego z zewnątrz ma zastosowane oszklenie. Miarą właściwości dźwiękochłonnych (akustycznych) szyb zespolonych jest ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw. Stosowane w budownictwie szyby zespolone mogą osiągać

Wszystko o elewacjach

Wszystko o elewacjach

. Jeśli mają być ocieplone od zewnątrz, zwykle okłada się je oblicówką z desek montowaną na drewnianym ruszcie. Obmurówki i imitacje Elewacje z cegieł klinkierowych, licowych lub silikatowych, a także te obłożone płytkami ceramicznymi lub betonowymi, są uznawane za bardzo trwałe i niewymagające