kominek z wymuszoną cyrkulacją powietrza

boruc

Kominki

Kominek to urządzenie, które od lat służyło do ogrzewania pomieszczeń. Dziś łączy kilka funkcji - zdobi wnętrza, skupia domowników przy ogniu i oczywiście wspomaga ogrzewanie domu.

Rodzaje kominków.

Kominki klasyczne - z otwartym paleniskiem - pozwalają cieszyć się widokiem żywego ognia, jednak są mało efektywne pod względem ogrzewania. Taki kominek potrzebuje dużej ilości powietrza do spalania, pobieranego z wnętrza domu (to powietrze trzeba uzupełnić i ogrzać), a większość ciepła odprowadza do komina. W dodatku kominek z otwartym paleniskiem stwarza zagrożenie pożarowe.

Kominki z wkładem kominkowym to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Zdobią wnętrza, a w dodatku większość ciepła oddają do pomieszczeń. Dostępne są dwa rodzaje wkładów.

a) Kominki z dystrybucją ciepłego powietrza mogą ogrzewać kilka pomieszczeń. Dobrze, by przewody rozprowadzające ciepłe powietrze były jak najkrótsze. Przy dłuższych potrzebna jest turbina wspomagająca rozprowadzanie ciepła.

b) Kominki z płaszczem wodnym podobnie jak kocioł - mogą ogrzewać wodę do instalacji c.o. oraz wodę użytkową - do kranów. Wymagają jednak zabezpieczeń aby gorąca woda nie rozsadziła instalacji.

Materiał. Wkłady kominkowe mogą być wykonane ze stali lub żeliwa. Dodatkowo mogą mieć wnętrze wyłożone cegłą szamotową - magazynującą ciepło.

Nowoczesne kominki. Mają duże przeszklenia umożliwiające obserwowanie ognia nawet z kilku stron. Dostępne są kominki przyścienne, narożne, a nawet montowane pośrodku pomieszczenia lub mocowane tylko do sufitu

Obudowy. Obudowa kominka decyduje o jego wyglądzie. Większość wykonawców proponuje standardowe rozwiązania z katalogów, ale jeśli chcemy uzyskać niepowtarzalny efekt, warto pokusić się o indywidualny projekt

Tekst: Łukasz Darłak

Ogrzewanie domu kominkiem

Ogrzewanie domu kominkiem

Dzięki specjalnemu systemowi kanałów powietrznych można ciepłem z kominka ogrzać cały dom.

Pięć pożytków z kominka

Współczesny kominek to znacznie więcej niż tylko urok żywego ognia we wnętrzu. Często to serce całkiem poważnej instalacji do ogrzewania domu a nawet wody.

Ogrzewanie kominkowe z wentylacją

Wbrew wielu opiniom, można połączyć w jeden system wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła oraz rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka.

Strych z ciepłym stropem

Strych z ciepłym stropem

spodniej stronie pokrycia, jak i tej z ewentualnych jego przecieków. Jeżeli tego nie dopilnujemy, wełna mineralna może ulec zawilgoceniu, a przez to pogorszą się jej właściwości. Przy pokryciach z dachówek czy blachodachówek mocowanych na łatach, wystarczającą cyrkulację powietrza na poddaszu zapewnią

Najnowsze