okopcona szyba kominkowa

Marek Mika, autor bloga sprawdzonewpraktyce.pl

Jak ogrzać cały dom kominkiem?

Jak ogrzać cały dom kominkiem?

Kominek stojący w salonie może być nie tylko ciekawym elementem wystroju, ale może służyć również jako podstawowe źródło ciepła do ogrzewania domu. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, do wyboru mamy dwie możliwości - kominek powietrzny z systemem DGP lub model z płaszczem wodnym.

Czysta szyba w kominku

Dzięki przeszklonym wkładom nowoczesne kominki są bezpieczniejsze pod względem pożarowym niż otwarte, a palenie w nich jest bardziej ekonomiczne. Niestety, w większości z nich szyby dość szybko pokrywa sadza.

Test preparatów do czyszczenia szyb w kominku

Spośród dostępnych na rynku preparatów do czyszczenia szyb kominkowych, wybraliśmy pięć, i poprosiliśmy kilku właścicieli domów o ich wypróbowanie. Jedynym zaleceniem było postępowanie zgodnie z instrukcją producentów.

Wkłady, kasety i piece kominkowe

. Najbardziej popularne są wkłady z szybami prostymi, choć ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się wkłady z szybami wygiętymi (panoramicznymi) oraz pryzmatycznymi. Ponieważ szyby łatwo się brudzą wskutek okopcenia, producenci stosują różne rozwiązania, aby temu zapobiec. Najczęściej spotykane to

Kominek - ogień potrzebuje powietrza

wytwarza duże podciśnienie, dym może cofać się do pomieszczenia, w którym on stoi. Skutkiem tego może być okopcenie ścian i drażniący zapach dymu. Kiedyś świeże powietrze dostawało się do domów w sposób naturalny - przez nieszczelności w drzwiach i oknach. Problemy z użytkowaniem kominków pojawiały się

Najnowsze